A koronavírus-járvány okozta felfokozott digitalizációs igény újabb löketet adhat az ipar 4.0-nak, ehhez azonban elengedhetetlen a megfelelő technológiai partnerek egymásra találása.

Ebben nyújt segítséget az Enterprise Europe Network hálózat, amely a partnerkereséstől az együttműködési megállapodás megkötéséig segíti a hazai kkv-kat a hazai és a nemzetközi piacokon is. A komplex digitális transzformációt nyújtó Datatronic ennek köszönhetően féléves távon mintegy ötéves üzletfejlesztési projektet valósított meg.

Ahogy a mondás tartja „necessity is the mother of invention” – azaz a szükség találékonyságot szül, vagyis a technológiai fejlődést és az új megoldások széles körben elterjedését számos esetben a kényszer hajtotta az emberiség történetében. A koronavírus-járvány esetében ez mindennél jobban igaz, a digitalizált megoldások ugyanis nagymértékben hozzájárultak az otthoni munkavégzés és vírusbiztos termelés megvalósításához.

„Az ipar 4.0 alapja, hogy számítógép-vezérelt rendszerek irányítják és követik nyomon a fizikai folyamatokat, az eszközök pedig a folyamatosan gyűjtött és értékelt adatokat felhasználva kommunikálnak egymással és döntéseket hoznak. A vírusjárvány hatásaként világszerte a vállalatok ezrei győződhettek meg arról, hogy a folyamatok távoli eléréssel is végezhetők, irányíthatók, ezért a digitalizáció egyértelműen inspirálta a cégeket, és kitágult a piac. A digitalizációs igény fokozódásával együtt ugyanakkor az is látható, hogy a biztonság kérdésére kevésbé fordítanak figyelmet, és a jelenlegi környezetben a beruházásokkal, így az IT fejlesztésekkel is óvatosabbak a cégek, miközben a megfelelő technológiai partner kiválasztása is kihívást jelenthet” – mondta el Juhász Márton, a Datatronic fejlesztési és értékesítési igazgatója. „A környezet tehát lehetőséget ad számunkra, hogy a hazai és a nemzetközi piacon is bővülni tudjunk. A terület komplexitása miatt azonban elengedhetetlen egy közreműködő szerv, ami összeköti a keresletet és a kínálatot, az igényeket és a megoldásokat kínáló cégeket – hazai és nemzetközi szinten is” – hangsúlyozta ki Juhász. 

Partnerkereséstől a megállapodásig

Az üzleti partnerek egymásra találását, a cégek közötti kommunikációt és az új piacokra lépést is támogatják az Enterprise Europe Network (EEN) vállalkozásfejlesztési hálózat ingyenes üzletfejlesztési szolgáltatásai. Ennek részét képezik a partnerkereső adatbázis, illetve az online üzletember találkozók, amelyek az üzleti, technológiai, kutatás-fejlesztési és innovációs partnerkeresést segítik a járványidőszak alatt is az. Akár kereskedelmi, akár szakmai együttműködés kialakítása a cél, minél pontosabban meg kell határozni a cég saját profilját és igényeit, ugyanis ezek alapján találhatnak egymásra a vállalkozások az online üzleti térben. Emellett akár a konkurencia felmérésére is lehetőség van gyors és hatékony módon.

Nem elég azonban az egymásra találás, ugyanis a tapasztalatok alapján az első kapcsolatfelvételt követően még hosszú az út a tényleges üzleti megállapodásig. Ennek oka a hazai cégek esetében főként az, hogy nehezebben nyitnak az új, általuk nem teljesen átlátható technológiai megoldások felé, míg a nemzetközi cégek esetében a bizalom kiépítése vesz több időt igénybe.  Az EEN ezért komplex üzletfejlesztési folyamattal kíséri végig a partnerkeresést, aminek fontos része az az audit, amely segít felmérni a rendelkezésre álló belső kompetenciákat, illetve rámutat a fejlesztendő területekre, és arra is, hogy hol áll a cég a nemzetközi versenytársakhoz képest.

„A nemzetközi üzleti környezetben már ismert IMP3rove™ innovációs audit mindössze pár óra alatt megmutatta számunkra, hogy mik az erősségeink, ezek alapján hogyan tudjuk tisztítani az ügyfélportfóliónkat, és milyen új projektek felé érdemes fordulnunk. A továbbiakban a felmérés eredményeire épülő, a következő egy évre vonatkozó üzleti terv kidolgozása és megvalósítása történik. Ezek alapján hangsúlyossá válik az intenzív nemzetközi kapcsolatépítés a hálózat különböző csatornáin a partnerkereső programok és a partnerkereső adatbázis segítségével. Az innovációs terület felmérése pedig még inkább alátámasztotta, hogy a tervezés, proaktivitás és eredményorientált attitűd milyen fontos nálunk, amire az új partnerkapcsolatok kiépítésében is  építhetünk. Mindezek alapján azt látjuk, hogy egy nagyjából 5 éves üzletfejlesztési folyamatot sikerül féléves időtávon megvalósítani, ami jelentős előnyt hoz számunkra a versenytársakkal szemben nemzetközi és hazai szintéren egyaránt” – összegezte a tapasztalatokat Juhász Márton.