A TOP programban az alábbi célcsoportok részére nyújtunk mentorálást:
- Alacsony iskolai végzettségűek.
- 25 év alatti fiatalok, vagy 30 év alatti pályakezdő álláskeresők.
- 50 év felettiek.
- GYED-ről (gyermekgondozási díj), GYESE-ről (gyermekgondozást segítő ellátás), GYET-ről (gyermeknevelési támogatás), ápolási díjról visszatérők (akik a programba való belépést megelőző 12 hónapon belül a fenti juttatások valamelyikében részesültek vagy jelenleg is részesülnek), vagy egy gyermeket egyedül nevelő felnőttek.
- Foglalkoztatást helyettesítő támogatásban részesülők.
- Tartós munkanélküliséggel veszélyeztetettek.
- Megváltozott munkaképességű személyek.
- Roma nemzetiséghez tartozó személyek.
- A közfoglalkoztatásból a nyílt munkaerőpiacra visszavezethetők: azok a közfoglalkoztatásból 30 napnál nem régebben kilépett és nyilvántartásba vett álláskeresők.
- Inaktívak: akik a programba való bevonás előtt nem dolgoztak, illetve nem volt rendszeres jövedelmet biztosító munkájuk, és nem is kerestek munkát, vagy kerestek, de nem tudtak volna munkába állni.
Alapfeltétel: a regisztrált álláskeresői státusz; Zala megyei – de nem zalaegerszegi, vagy nagykanizsai – lakcím, ugyanis a megyei jogú városok lakosai egy másik TOP programban vehetnek részt.
A ZMVA munkaerő-piaci csoportjának mentorálási tevékenysége
- Munkatanácsadás: az ügyfél elhelyezkedését akadályozó körülmények feltárása, valamint azok megszüntetésére és a sikeres elhelyezkedés megvalósítására irányuló terv kidolgozása.
- Pályatanácsadás: az ügyfél pályaválasztásának, vagy pályamódosításának elősegítése, és számára az érdeklődésének, képességeinek, személyiségének és a munkaerőpiac igényeinek megfelelő pályaterv kialakítása.
Két formája van:
Pályaválasztási tanácsadás: elősegíti az első szakma megtalálásához vezető utat, a munkaerő-piaci keresletnek megfelelő képzési lehetőség kiválasztását.
Pályamódosítási tanácsadás: elősegíti az új képzési irány vagy foglalkozás megtalálásához vezető utat olyan ügyfél számára, akinek a szakmai képzettsége a személyiségének, képességének, valamint a munkaerő-piaci keresletnek nem felel meg.
- Álláskeresési tanácsadás:
Azon ügyfelek elhelyezkedésének elősegítése, akik munkát akarnak vállalni, de nem rendelkeznek az álláskereséshez szükséges ismeretekkel. Formái:
- Ügyfél-specifikus (életkort, képzettségi és szakmai tapasztalatot, a megpályázott állás elvárásait figyelembe vevő) önéletrajz elkészítésében segítség nyújtása.
- Álláskeresési technikák átadása a kívánt állás önálló megtalálása érdekében.
- Felkészülés az állásinterjúra: interjú-szimuláció, megtörtént interjúk kielemzése; hibák feltárása, javítása.
- Rehabilitációs tanácsadás:
Azon megváltozott munkaképességű személyek elhelyezkedésének elősegítése, akik nem közvetíthetők ki a képzettségi szintjüknek megfelelő munkakörökbe.
- Helyi (térségi) foglalkoztatási tanácsadás:
A térség gazdasági, foglalkoztatási helyzetének nyomon követése; létszámcsökkentések, foglalkoztatási feszültségek kialakulásának megelőzése szakmai tanácsadás nyújtásával.
- Mentori szolgáltatás
A fenti tanácsadási elemeket is magába foglaló komplex segítség nyújtás, amely nemcsak a támogatási program előtt, hanem közben is folyamatosan biztosított az ügyfél részére.
Időtartama:
- Bértámogatás esetén: a bértámogatás ideje alatt.
- Képzés esetén: a képzés ideje alatt és befejezése után 3 hónapig.
- Vállalkozóvá válás esetén: legfeljebb 6 hónapig.
- „Csak” mentori szolgáltatás esetén: 3 hónapig
Formái:
- Bértámogatás esetén:
- Munkába állással kapcsolatos jogi segítségnyújtás.
- Munkahelyi szocializáció, beilleszkedés támogatása.
- Motiváció fenntartása, konfliktusok kezelése.
- Képzés esetén:
- A beilleszkedés támogatása.
- Tanulási nehézségek, problémák kezelése.
- Motiváció fenntartása.
- Vállalkozóvá válás esetén:
- Vállalkozóvá válási képzés teljesítésének támogatása.
- Vállalkozásfejlesztési ismeretek átadása.
- Motiváció fenntartása.
- „Csak” mentori szolgáltatás esetén: főként álláskereséssel, pályatanácsadással kapcsolatos segítség az ügyfelek részére.
A programban az alábbi támogatási elemek vehetők igénybe 2020-ban:
- Képzésben történő részvétel támogatása
- A képzési költség teljes összegét támogatja a program.
- Minimum 20 óra/hét intenzitású képzés esetén a résztvevő számára bruttó 100.000 Ft/fő/hó összegű keresetpótló juttatás adható. (Hiányszakma megszerzésére irányuló képzés esetén a keresetpótló juttatás mértéke bruttó 161 000,- Ft/fő/hó lehet. Ha az ügyfél első szakképesítés megszerzésére irányuló képzésben vesz részt, ill. egy vagy több 18. életévét be nem töltött gyermeket egyedül tart el, akkor a keresetpótló juttatás mértéke bruttó 130 000,- Ft/fő/hó lehet.
- A képzésben résztvevő számára lakóhelye (tartózkodási helye) és a képzés helyszíne közötti helyi (településen belüli) és helyközi (települések közötti) utazási költségek teljes mértékben támogathatók tömegközlekedési eszköz (vonat, busz) használata esetén.
- Foglalkoztatási támogatások
- Foglalkoztatás bővítését szolgáló támogatás (Bértámogatás)
- A támogatás időtartama legfeljebb 8 hónap lehet, további 4 hónapos továbbfoglalkoztatási kötelezettség mellett.
- A támogatás mértéke a munkáltatót terhelő bér és szociális hozzájárulási adó 70%-a, legfeljebb összesen 282 000 Ft/fő/hó.[1]*
- Bérköltség támogatás:
- A támogatás folyósítási időtartama legfeljebb 8 hónap lehet, további 4 hónapos, támogatás nélküli továbbfoglalkoztatási kötelezettség előírása mellett.
- A támogatás mértéke a munkáltatót terhelő bér és szociális hozzájárulási adó 100%-a, legfeljebb összesen 282 000 Ft/fő/hó. *
- Vállalkozóvá válás támogatása
A program keretében legfeljebb 6 hónap időtartamra nyújtható támogatás a vállalkozást indító résztvevő számára, havonta a kötelező legkisebb munkabér összegéig – amely 2020-ban 161.000 Ft.
- A munkába járás utazási költségeinek megtérítése
- A foglalkoztatás teljes időtartama alatt (támogatás nélküli továbbfoglalkoztatás esetén: csak a támogatás folyósítási időtartama alatt) megtéríthető a munkába járással kapcsolatos helyközi, tömegközlekedési eszközzel történő utazási költség egészben vagy részben.
- Amennyiben a munkáltató a programban résztvevő munkavállalóinak lakóhelyük (tartózkodási helyük) és a munkahelyük között történő oda-vissza utazását csoportos személyszállítás útján oldja meg akkor annak költsége a foglalkoztatás teljes időtartama alatt (támogatás nélküli továbbfoglalkoztatás esetén: csak a támogatás folyósítási időtartama alatt) megtéríthető a munkaadó számára.
* Szakképzettséget nem igénylő munkakörben foglalkoztatott ügyfél esetén a támogatás maximális mértéke bruttó 180.000 Ft/fő/hó.